Joi, 24 septembrie
17.00 – 18.00
- Lansarea vol. “Du-te departe de mine”, autor Gabriel Gafiţa, ed. Nemira
19.00 – 20.00
- CELE MAI FRUMOASE POEZII: Cora Botezatu, Maria Timuc
Vineri, 25 septembrie
17.00 – 18.00
- Lansare vol. “Mareea neagră: limba română sub asediu. Greşeli de exprimare în mass media din România”, autor Dumitru Borţun, ed. Tritonic
19.00 – 20.00
- CELE MAI FRUMOASE POEZII: Ioana Greceanu, Adrian Suciu, Grigore Şoitu, Emilia Zăinel
Sâmbătă, 26 septembrie
17.00 – 18.00
- Lansare carte
19.00 – 20.00
- CELE MAI FRUMOASE POEZII: Laura Dan, Anca Mizumschi, Livia Roşca
“Mareea neagră: limba română sub asediu. Greşeli de exprimare în mass media din România”, autor Dumitru Borţun, ed. Tritonic
“În România, gramatica limbii române constituie o ştiinţă esoterică. O ştiinţă stăpânită de o mână de iniţiaţi – şi aceştia, tot mai puţini de la un an la altul. (…) Lipsa deprinderii de a medita asupra instrumentului folosit în comunicare se manifestă nu numai la nivelul „omului simplu”, al „omului de pe stradă”, ci şi la nivelul omului instruit, obişnuit să reflecteze la o sumedenie de lucruri, de subiecte, teme şi tematici.
Ceea ce mi se pare foarte grav pentru destinul unei naţiuni este faptul că această indiferenţă, această ignoranţă şi acest dispreţ se găsesc la lucrători din instituţiile mass-media, oamenii care îşi câştigă existenţa, îşi făuresc cariere şi promovează în ierarhia de prestigiu a societăţii muncind într-un domeniu în care calitatea limbajului este esenţială (…). Este vorba nu numai de comunicarea în masă, ci şi de învăţământ, de industriile culturale, de viaţa politică. După Habermas, în aceste domenii succesul în muncă este condiţionat de succesul în comunicare (…).
Şi mai grav mi se pare faptul că această indiferenţă, această ignoranţă şi acest dispreţ se generalizează de la o generaţie la alta; în loc să se retragă, ele avansează ca o „maree neagră”. Aceasta este denumirea dată petelor de petrol aduse de valuri la ţărm şi care poluează plaja, după avarierea unui vas petrolier. Consecinţele mareei negre asupra sistemului ecologic sunt devastatoare şi, uneori, ireversibile.” – Dumitru Borţun
“Du-te departe de mine”, autor Gabriel Gafiţa, ed. Nemira
Cei mai mulţi dintre noi trăiesc cu impresia că pentru a fi un bun profesionist într-un anumit domeniu, trebuie lăsate deoparte pasiunile. Gabriel Gafiţa, director general în cadrul Ministerului Afacerilor de Externe şi experimentat diplomat, demonstrează contrariul acestei false credinţe. Membru al Uniunii Scriitorilor din România de mai bine de 3 decenii, ambasadorul Gabriel Gafiţa reuşeşte să îmbine armonios şi, totodată, interesant activitatea diplomatică cu pasiunea şi talentul de scriitor, dovadă de necontestat în acest sens fiind inedita creaţie literară pe care a lansat-o recent la Editura Nemira – romanul „Du-te departe de mine”.
Gabriel Gafița este un ambasador, diplomat, eseist și scriitor român, unul din membrii familiei Gafița, o familie de literați și oameni de cultură.