Aula

Luni, 10 septembrie

17:00 – 18:00 – Deschiderea oficială a Festivalului Capitalelor Națiunilor CentenareAulă

Marți, 11 septembrie

18:00 – 19:30 – „Dor de Eminescu”, recital Ion Caramitru; cântă Aurelian Octav-Popa; moderator: Ioan CristescuAulă

20:00 – 21:30 – „100 de ani de poezie”, recital George Mihăiță, Maia Morgenstern și Horațiu Mălăele; cântă Ionuț Bogdan Ștefănescu, moderator: Ioan CristescuAulă

Miercuri, 12 septembrie

18:30 – 19:45 – Lecturi publice de poezie: Ioana Crăciunescu (România), Mircea Dan Duță (România), Inga Gaile (Letonia), Emanuela Iurkin (Rep. Moldova), Dawid Mateusz (Polonia), Ioana Nicolaie (România), Ioan Es. Pop (România), Simona Popescu (România), Hanna Samson (Polonia), Imre Siil (Estonia), Liviu Ioan Stoiciu (România), Eugen Suciu (România), Andra Teede (Estonia), Victor Țvetov (Rep. Moldova), Ilona Witkowska (Polonia), cântă Cătălina Beța & Sorin Romanescu, moderator: Ioan Cristescu & Dinu FlămândAulă

Joi, 13 septembrie

18:30 – 19:45 – Lecturi publice de poezie: Petr Borkovec (Cehia), Magda Cârneci (România), Barbara Klicka (Polonia), Nichita Danilov (România), Marko Dinić (Austria), Horia Gârbea (România), Dimana Ivanova (Slovacia), Dinu Flămând (România), Ion Mureșan (România), Adam Puslojić (Serbia), Verena Stauffer (Austria), Moni Stănilă (Rep. Moldova), Alexandru Vakulovski (Rep. Moldova), cântă Mircea Tiberian și Nadia Trohin, moderator: Ioan Cristescu & Dinu FlămândAulă

Vineri, 14 septembrie

18:30 – 19:45 – Lecturi publice de poezie: Marius Burokas (Lituania), Iulian Ciocan (Rep. Moldova), Arthur Cojocaru (Rep. Moldova), Dumitru Crudu (Rep. Moldova), Marian Drăghici (România), Teodor Dună (România), Petr Hruška (Cehia), Jana Orlová (Cehia), Max Oravin (Austria), Cosmin Perța (România), Veronica Ștefaneț (Rep. Moldova), Robert Șerban (România), cântă Maria Răducanu & friends, moderator: Ioan Cristescu & Dinu FlămândAulă

Sâmbătă, 15 septembrie

20:00 – 21:00 – Concert Feral Jack Rock-ul – a VIII-a ARTĂ!”, Aulă

Duminică, 16 septembrie  

19:00 – 20:30 – Alba Iulia, cetatea Unirii”, film documentar, regizor Pr. Alexandru Trușcă, Aulă

Luni, 17 septembrie

11:00 – 13.00 – Lansarea emisiunii de mărci poștale „Făuritori ai Marii Uniri (II)”

Evenimentul este organizat în parteneriat de Academia Română, Romfilatelia și Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” – Aulă

19:30 – 20:30 – Corul Cantus Mundi București, Aulă

Miercuri, 19 septembrie

19:00 – 20:00 – French Swing-Jazz & Chansonnettes-De la Paris la Micul Paris”, soprana Diana Tudor & pianistul Alexandru Burcă, Aulă

Joi, 20 septembrie

17:00 – 19:00 – In memoriam Ciprian Chirvasiu” și lansare Antologie ”Grădina din mansardă”, cântă Dana Florian, Aulă

Vineri, 21 septembrie

16:00 – 17:30 – EDUCAȚIE LA FIRUL IERBII – dezbatere Să nu uităm că cercul apei și al vieții este același” – Jacques-Yves Cousteau, Apele Române, Aulă

18:00 – 19:00 – Corul Cantus Mundi București, marcarea Centenarului Marii Uniri de la 1918, Aulă

Duminică, 23 septembrie

19:00 – 20:00 – Seară de muzică și poezie: George Mihăiță și invitații săi”. Regia: Vlad Cristache. Lansarea volumului MIHĂIȚĂ. Reconstituirea unei vieți”, autor Doina Papp, Editura Tracus Arte, 2018, Aulă

Print Friendly, PDF & Email

Permanent link to this article: http://stradadecarte.ro/aula/


Hit Counter provided by orange county property management
Jurnalul festivalului