Program

PROGRAM

Strada de C’Arte

Ediția a VII-a

10–23 septembrie 2018

 

TÂRG DE CARTE

Organizat de Asociația Publicațiilor Literare și Editurilor din România.

L-V: 15:00 – 21:00

S-D: 11:00 – 22:00

 

EXPOZIȚII

  • Standuri edituri: „Scriitori români în Primul Război Mondial
  • Salon Regina Maria: „Eroinele României Mari. Destine din Linia Întâi”
  • Corp Boema: „Alb – Negru”, expoziție grafică, foto & video, coordonator Anca Boeriu
  • Galateca: 10-17 septembrie: „Confluențe 100/ Confluences 100”, expoziţie dedicată Festivalului Capitalelor Națiunilor Centenare; 18-23 septembrie: 4X4. Instalația de cArte”, program inițiat și coordonat de Dan Mircea Cipariu și Mihai Zgondoiu
  • Foaierul de Lectură: „Arhitectura românească interbelică”, Arh. Sorin Vasilescu
  • Salonul Carol I: „Marele Război – un pas către Marea  Unire”

                                                           

 

Luni, 10 septembrie

17:00 – 18:00 Deschiderea oficială a Festivalului Capitalelor Națiunilor Centenare, Aulă

18:00 – 19:00 „Confluențe 100/ Confluences 100”, expoziţie multidisciplinară ce reuneşte următorii artiști: Arina Ailincăi (România), Aigars Bikše (Letonia), Teodor Buzu (Rep. Cehă), Zuzu Caratănase (România), Alžběta Josefy (Estonia), Martin Kocourek (Rep. Cehă), Alena Kotzmannova (Rep. Cehă), Iurie Matei (Rep. Moldova), Dragoș Pătrașcu (România), Ghenadie Popescu (Republica Moldova), Rimas Sakalauskas (Lituania), Kristina Sereikaite (Lituania), Mariana Ștefaneț (Rep. Moldova), coordonator: Andreea Sandu, vernisaj, Galateca

 

Marți, 11 septembrie

17:00 – 18:00 – „Alb – Negru”, coordonator Anca Boeriu, artişti participanţi Carmen Apetrei, Mirela Anura, Horia Boboia, Anca Boeriu, Reka Csapo Dup, Mircea Florian, Emilia Persu, Rareș Pantea, Ioana Mitrea, Raluca Ilaria Demetrescu, Irina Florescu vernisaj, Corp Boema

18:00 – 19:30 – „Dor de Eminescu”, recital Ion Caramitru; cântă Aurelian Octav-Popa; moderator: Ioan Cristescu, Aulă

20:00 – 21:30„100 de ani de poezie”, recital George Mihăiță, Maia Morgenstern și Horațiu Mălăele; cântă Ionuț Bogdan Ștefănescu, moderator: Ioan Cristescu, Aulă

 

Miercuri, 12 septembrie

10:00 – 16:00 Un veac de identitate. Teatru și cultură europeană”, conferința Asociația Internațională a Criticilor de Teatru (AICT), Salonul „Carol I”

17:30 – 18:30 – Lansare carte Olya. Două ierni și o primăvară”, editura Omonia, autor: E.S. Vassilis Papadopulos – ambasadorul Greciei la București, Salonul Carol I  

18:30 – 19:45 Lecturi publice de poezie: Ioana Crăciunescu (România), Mircea Dan Duță (România), Inga Gaile (Letonia), Emanuela Iurkin (Rep. Moldova), Dawid Mateusz (Polonia), Ioana Nicolaie (România), Ioan Es. Pop (România), Simona Popescu (România), Hanna Samson (Polonia), Imre Siil (Estonia), Liviu Ioan Stoiciu (România), Eugen Suciu (România), Andra Teede (Estonia), Victor Țvetov (Rep. Moldova), Ilona Witkowska (Polonia), cântă Cătălina Beța & Sorin Romanescu, moderator: Ioan Cristescu & Dinu Flămând, Aulă

 

Joi, 13 septembrie

18:30 – 19:45 – Lecturi publice de poezie: Petr Borkovec (Cehia), Magda Cârneci (România), Barbara Klicka (Polonia), Nichita Danilov (România), Marko Dinić (Austria), Horia Gârbea (România), Dimana Ivanova (Slovacia), Dinu Flămând (România), Ion Mureșan (România), Adam Puslojić (Serbia), Verena Stauffer (Austria), Moni Stănilă (Rep. Moldova), Alexandru Vakulovski (Rep. Moldova), cântă Mircea Tiberian și Nadia Trohin, moderator: Ioan Cristescu & Dinu Flămând, Aulă

20:00 – 20:50 – „Bohemia, un an în zonele umede. Secretele naturii”, film documentar,  regia Jiri Petr & Michael Schlamberger, Cehia, Salon Carol I

 

Vineri, 14 septembrie

17:00 – 18:00 – lansare carte Țara interioară”, în prezența autorului Petr Borkovec, Cehia, participă Anca Irina Ionescu, Mircea Dan Duță, Gabriel Bota, Foaierul de Lectură

18:30 – 19:45 Lecturi publice de poezie: Marius Burokas (Lituania), Iulian Ciocan (Rep. Moldova), Arthur Cojocaru (Rep. Moldova), Dumitru Crudu (Rep. Moldova), Marian Drăghici (România), Teodor Dună (România), Petr Hruška (Cehia), Jana Orlová (Cehia), Max Oravin (Austria), Cosmin Perța (România), Veronica Ștefaneț (Rep. Moldova), Robert Șerban (România), cântă Maria Răducanu & friends, moderator: Ioan Cristescu & Dinu Flămând, Aulă

20:00 – 20:15Guadalupe, Luz de Extremadura”, film documentar, regia Herve’ Tirmarche, Spania, Salon Carol I

 

Sâmbătă, 15 septembrie

11:00 – 13:00 – Ateliere pentru copii Muzeul, colecționarii și patrimoniul material”, ArtCrowd, Casele Memoriale ale MNLR, Strada Copiilor, organizată de Institutul pentru Management și Dezvoltare Durabilă (IMDD)

17:00 – 18:00 – lansare carte Automobilele se îmbarcă pe vapoare”, în prezența autorului  Petr Hruska, Cehia, participă Anca Irina Ionescu, Mircea Dan Duță, Lucian Vasiliu, Foaierul de Lectură

19:00 – 20:00 – Radu Gheorghe One Man Show”, Rampa de Muzică & Poezie

20:00 – 21:00 – Concert Feral Jack Rock-ul – a VIII-a ARTĂ!”, Aulă

 

Duminică, 16 septembrie                

11:00 – 13:00 – Ateliere pentru copii Animale și creaturi fantastice în artă”, ArtCrowd, Casele Memoriale ale MNLR, Strada Copiilor, organizată de Institutul pentru Management și Dezvoltare Durabilă (IMDD)

15:00 – 16:00 – Lansare de carte:  Liliana Filișan – „Mireasă cu pantofi roșii”, Foaierul de Lectură

16:00 – 17:00 – Lansări de carte: Daniela Toma – O altă Ana”; Ionuț Calotă – Cum să supraviețuiești în dragoste” și Maria Hirth – Femeia Noapte”, Foaierul de Lectură

18:00 – 19:00 ,,Trecut și viitor – e al nostru și sună! Tradiția comunică cu lumea de azi!”, concert FloriMan. Muzică electronică și folk-rock cu tulnice, drâmbe și fluiere, Statuia Regelui Carol I

Mircea Florian, Dixie Krauser, Lucian Stan (DJ Vasile), Florin Manca (Daath Yug), Dragoș Andriana, Mariana Gligor (declarată Tezaur Uman Viu UNESCO) și Nina Onețiu

19:00 – 20:30 Alba Iulia, cetatea Unirii”, film documentar, regizor Pr. Alexandru Trușcă, Aulă

 

Luni, 17 septembrie

10:00 – 17:00 – „Patrimoniul național cultural scris în Capitala României Mari”, conferință de comunicări științifice, moderator: Mireille Rădoi, Sala de Consiliu

11:00 – 13.00 – Lansarea emisiunii de mărci poștale „Făuritori ai Marii Uniri (II)”

Evenimentul este organizat în parteneriat de Academia Română, Romfilatelia și Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” – Aulă

19:30 – 20:30 – Corul Cantus Mundi București, Aulă

20:00 – 20:10Iarna în iad”, film documentar, regia Enrique Pacheco, Spania, Salon Carol I

20:15 – 20:40Fjord”, film documentar, regia Skule Eriksen, Norvegia, Salon Carol I

 

Marți, 18 septembrie

17:00 – 18:00Scriitori Români pe frontul războiului de reîntregire a neamului”, film documentar al MNLR, Salon Carol I

18:00 19:00 – recital Cvartet CHROMATIC, Statuia Regelui Carol I

19:00 – 20:304X4. Instalația de cArte”. Vernisaj și lectură publică, Galateca
4 poeți – Dan Mircea Cipariu, Florin Iaru, Simona Popescu și Andra Rotaru – și 4 artiști vizuali – Cosmin Paulescu (aka Cozo), Ilina Schileru, Gabi Stamate și Mihai Zgondoiu – au realizat împreună, în patru sesiuni de creație, un program de cercetare poetică și vizuală și de re-creație artistică. Programul 4X4. Instalația de cArte” este realizat de Asociația Euro CulturArt și Atelier 030202, cu susținerea financiară a Administrației Fondului Cultural Național (AFCN), în parteneriat cu Muzeul Național al Literaturii Române din București, Biblioteca Centrală Universitară Carol I” și Galeria Galateca. Inițiatorii și coordonatorii programului sunt scriitorul Dan Mircea Cipariu și artistul vizual Mihai Zgondoiu. Expoziția este deschisă publicului până sâmbătă, 29 septembrie 2018.

 

Miercuri, 19 septembrie

18:00 – 19:00 – lansarea volumelor Genurile biograficului” vol. I, II; Ficțiunea jurnalului intim” vol. 1-3, Eugen Simion;  recital Cvartet CHROMATIC, Salon Carol I

19:00 – 20:00French Swing-Jazz & Chansonnettes-De la Paris la Micul Paris”, soprana Diana Tudor & pianistul Alexandru Burcă, Aulă

19:00 – 20:00Lecturi publice de poezie: Daniela Șontică, Vasile Menzel, Victoria Milescu, Vasile Poenaru, Liviu Ioan Stoiciu, Carmen Focșa, cântă Emeric Imre, Rampa de Muzică & Poezie

20:00 – 21:00 – Recital Emeric Imre, invitat Marius Bodochi, Rampa de Muzică & Poezie

 

Joi, 20 septembrie

17:00 – 18:30 Cooking up dreams”, film documentar, regizor Ernesto Cabellos Damián, Peru, Salon Carol I

17:00 – 19:00 – In memoriam Ciprian Chirvasiu” și lansare Antologie ”Grădina din mansardă”, cântă Dana Florian, Aulă

19:00 – 20:00 Lecturi publice de poezie: Bogdan Ghiu, Nicoleta Milea, Florea Burtan, Constantin Iftime, Simona Grazia Dima, Clara Mărgineanu, cântă Zoltan Butuc, Rampa de Muzică & Poezie

19:00 – 21:00 – Tururi ghidate în BCU „Carol I”

 

Vineri, 21 septembrie

16:00 – 17:30 – EDUCAȚIE LA FIRUL IERBII – dezbatere Să nu uităm că cercul apei și al vieții este același” – Jacques-Yves Cousteau, Apele Române, Aulă

17:30 – 18:30 – Ateliere pentru copii Reciclare creativă cu Sergiu Chihaia, Strada Copiilor, organizată de Institutul pentru Management și Dezvoltare Durabilă (IMDD)

18:00 – 19:00 – Corul Cantus Mundi București, marcarea Centenarului Marii Uniri de la 1918, Aulă

19:00 – 20:00Lecturi publice de poezie: Gabriel Mihăilă, Mihaela Stanciu, Daniela Toma, Ionuț Calotă, Dorin Croitor, Claudia Minela, Ion Toma Ionescu, Irina Lazăr,  cântă Maria Gheorghiu, Rampa de Muzică & Poezie

19:00 – 21:00 – Tururi ghidate în BCU Carol I”

 

Sâmbătă, 22 septembrie

11:00 – 13:00 – Ateliere pentru copii Portretul: reprezentare și autoreprezentare”, ArtCrowd, Casele Memoriale ale MNLR, Strada Copiilor, organizată de Institutul pentru Management și Dezvoltare Durabilă (IMDD)

18:00 – 19:00Jezebel, concert muzică interbelică, Statuia Regelui Carol I

19:00 – 20:00Lecturi publice de poezie: Grete Tatler, Elena Liliana Popescu, Passionaria Stoicescu, Daniel Bănulescu, Viorel Dinescu, Constantin Marafet, Lucia Negoiță, cântă Doru Stănculescu și Sorin Minghiat, Rampa de Muzică & Poezie

19:00 – 21:00 – Tururi ghidate în BCU Carol I”

20:00 – 21:00Florin Chilian, concert muzică interbelică, Statuia Regelui Carol I

 

Duminică, 23 septembrie

19:00 – 20:00 – Seară de muzică și poezie: George Mihăiță și invitații săi”. Regia: Vlad Cristache. Lansarea volumului  MIHĂIȚĂ. Reconstituirea unei vieți”, autor Doina Papp, Editura Tracus Arte, 2018, Aulă

 

Print Friendly, PDF & Email

Permanent link to this article: http://stradadecarte.ro/


Hit Counter provided by orange county property management
Jurnalul festivalului