Print this Page

Program

Ediția a VI-a: 20 – 24 septembrie 2017

Arealul statuii ecvestre a Regelui Carol I – Calea Victoriei nr. 88

 

Zilnic

  •  Târg de carte organizat cu sprijinul Asociației Publicațiilor Literare și Editurilor din România
  •  Strada Copiilor: Ateliere organizate de IMDD (papier mashe, grafică, multimedia, arhitectură și design)
  •  Tururi ghidate în BCU ”Carol I”, 17:00 – 21:00

 

Expoziții permanente

  • Corp Boema: ”Carte obiect: ‘79 – ’96” – Ion Bitzan
  • Hol Aulă: ”Tudor Arghezi 50”- evocare la 50 de ani de la moarte
  • Hol Boteanu: ”Mihail Kogălniceanu 200”- aniversare 200 de ani de la naștere
  •   Galeria de Artă Contemporană Galateca & NeoArt România: ”Playing B-OSA” (scenograf Octavian Neculai), ”Arta la intrare” și lucrări ale studenților de la UNArte

 

Miercuri, 20 septembrie

16:00 – Sala de Consiliu: dezbatere ”Biblioteca Digitală pentru Românii de Pretutindeni”, Ministrul Lucian Șova, Prof. Adrian Badea & Prof. Doina Banciu, AOȘR

17:00 – Foaierul de Lectură: lansare carte ”Dimitrie Gusti. Corespondență. Acte și documente: bibliografie adnotată”, editura Universității din București, coordonatori Zoltán Rostás & Mireille Rădoi

18:00 – Salon Carol I: proiecția  filmului ”The Rosslyn Enigma” (21 min.)

19:00 – Aulă: concert oferit de Parohia Boteanu-Ienii, ”Pe aripi de vals”, interpretează soprana Ruxandra Urdăreanu, la pian Gőnűl Aptula

 

Joi, 21 septembrie

15:00 – Salonul Carol I: lansarea parteneriatului dintre Fundația Universitară ”Carol I”și Alianța Tinerilor Dunăreni

17:00 – Foaierul de Lectură: lansarea Colecției PHD Universitaria, editura Tehnică

18:00 – Aulă: proiecția filmului ”VIS VIVA” Biblioteca Centrală Universitară ”Carol I”, producție Trinitas TV (48 min.)

19:00 – Statuia Regelui Carol I: recital Cvartet “CHROMATIC”

20:00 – Salon Carol I: proiecția  filmului ”Nantucket” (54 min.)

20:00 – Rampa de Jazz și Poezie: lectură publică Mireille Rădoi & Flaviu Predescu, recital Costin Soare, amfitrion Dan Mircea Cipariu

 

Vineri, 22 septembrie

10:00 – Sala de Consiliu: masa rotundă ”Comunicare strategică  și securitate națională”

16:00 – Foaierul de Lectură: ”rounire.ro”, dezbatere dedicată proiectelor pentru aniversarea Centenarului, moderatori Mireille Rădoi & Ioan Cristescu

17:30 – Statuia Regelui Carol I: recital Cvartet “CHROMATIC”

18:00 – Strada copiilor: ateliere

18:00 – Aulă: proiecția filmului ”MNLR 60 – un muzeu unic”, producție Muzeul Național al Literaturii Române (30 min.)

19:00 – Rampa de Jazz și Poezie: lectură publică Ioana Crăciunescu, Eugen Suciu & Florin Iaru, amfitrion Dan Mircea Cipariu, invitați speciali Cătălina Beța și Alexandru Olteanu

20:00 – Salon Carol I: proiecția  filmului documentar ”Chopin’s Story” (22 min.)

20:30 – Aulă: spectacol de pantomimă, muzică și dans ”Rencontres”, Dragoș & Violeta Huluba

Sâmbătă, 23 septembrie

11:00 – Strada copiilor: ateliere

12:00 – Statuia Regelui Carol I: recital Complexul Educațional Lauder Reut

13:00 – Foaierul de Lectură: lansare ”Regal de istorie” „editurile Librex Publishing si Ler”, autori Cristian Moșneanu și Vasile Lupașc

15:00 – Foaierul de Lectură: lansare carte ”Mon General”, editura Tracus Arte, autor Ioana Crăciunescu

16:00 – Foaierul de Lectură: prezentare ”Colecţia de Ficţiune”, editura Librex Publishing, autori Monica Ramirez, Oana Arion și Nicoleta Tudor

17:00 – Foaierul de Lectură: lansări Mystery & Thriller; Antologia Domino, editura Tritonic, amfitrioni Michael Haulică & Bogdan Hrib

17:00 – Strada copiilor: ateliere

18:00 – C. A. Rosetti nr. 4: dezbatere ”EDUCAȚIE LA FIRUL IERBII – Arta pentru oraș”

18:00 – Foaierul de Lectură: ”In memoriam Augustin Buzura”, editura Rao & Revista Cultura

19:00 – Aulă: concert Nicu Alifantis

20:00 – Salon Carol I: proiecția  filmului ”Cerrado” (24 min.)

 

Duminică, 24 septembrie

11:00 – Strada copiilor: ateliere

16:00 – Rampa de poezie și jazz: Teatrul de Comedie, recital ”Împreună, sub lună”, Delia Nartea și Maxim Belciug

18:00 – Aulă: proiecția filmului “SIERANEVADA” în regia și cu participarea regizorului Cristi Puiu (2h 53 min.)

 

 

 Cover Event C'Arte

 

 

 

PROGRAM PARCUL DE C’ARTE

22-24 septembrie 2017

Parcul Drumul Taberei

Vineri, 22.09.2017
10.00 – 19.00 Zonă de relaxare și lectură
10.00 – 19.00 Expoziție de carte cu vânzare
17.00 – 18.00 Ateliere pentru copii – Evantaie din bețe de înghețată
18.00 – 19.00 Ateliere pentru copii – Portrete de bunici
18.00 – 19.00 Teatrul Masca – “PARIZIANCA” – Un spectacol de stradă de tip paradă, în care actorii, îmbrăcați în marionete mari se plimbă, dansează vals, bat step și interacționează cu trecătorii.
19.00 – Proiecții de filme documentare:
1. ,,CERRADO’’ (ALÉM DA NÉVOA), durată: 25:02
2. ,,NANTUCKET’’ BY RIC BURNS, durată: 54:11
Sambată, 23.09.2017
10.00 – 19.00 Zonă de relaxare și lectură
10.00 – 19.00 Expoziție de carte cu vânzare
17.00 – 18.00 Ateliere pentru copii – Pălărie de indian
18.00 – 19.00 Ateliere pentru copii – Ceasuri din materiale reciclate
18.00 – 20.00 Recital de poezie și jazz “Aer de București”, cu Ioana Crăciunescu, Dan Mircea Cipariu și Pedro Negrescu.
20.00 – Proiecții de filme documentare:
1. ,,MNLR 60’’ (MUZEUL NAȚIONAL AL LITERATURII ROMÂNE), durată: 30:00
2. ,,CHOPIN’S STORY’’ BY IAN GILLAN, durată: 41:49
Duminică, 24.09.2017
10.00 – 19.00 Zonă de relaxare și lectură
10.00 – 19.00 Expoziție de carte cu vânzare
17.00 – 18.00 Ateliere pentru copii – Costume populare din hârtie
18.00 – 19.00 Ateliere pentru copii – Marionete
19.00 – Proiecții de filme documentare:
1. ,,VIS VIVA’’ (BIBLIOTECA CENTRALĂ UNIVERSITARĂ ,,CAROL I’’), durată: 48:00
2. ,,THE ROSSLYN ENIGMA’’, durată: 21:07

 

 

Permanent link to this article: http://stradadecarte.ro/


Hit Counter provided by orange county property management
Jurnalul festivalului